Aktualności

75 mln zł dla naszej gminy

 Szanowni Państwo
Drodzy Mieszkańcy
Orlen właśnie poinformował o przekazaniu Gminie Stara Biała 75 780 000 zł. To kwota zbliżona do rocznego budżetu naszej gminy. Pieniądze te są w pewien sposób rekompensatą za prowadzone na terenie gminy prace przy budowie Olefin III i związane z tym utrudnienia, zwłaszcza jeśli chodzi o stan dróg. Te blisko 76 mln zł zostanie przeznaczone właśnie na drogi. A dokładnie na wybudowanie zupełnie nowej drogi.
Będzie to droga łącząca drogę wojewódzką 559 z drogą powiatową, czyli ul. Augustyna Kordeckiego w Białej. Następnie połączy się z drogą zakładową do terminalu paliwowego w Nowym Draganiu i dalej z drogą powiatową relacji gr. miasta Płocka – Draganie – Proboszczewice.
W ten sposób powstanie, można powiedzieć, gminna trasa W-Z o długości blisko 6 km i szerokości jezdni 7 m, z obustronnymi poboczami. Dodatkowo wzdłuż całej drogi będzie ścieżka rowerowa i oświetlenie. Droga całkowicie odciąży od ruchu ciężkiego drogę powiatową ze Srebrnej do Starego Dragania, ulicę Kordeckiego i drogę gminną Nowa Biała – Mańkowo. Na drodze gminnej w Nowej  Białej będziemy mogli w końcu zlikwidować uciążliwy dla mieszkańców ruch ciężkich samochodów i ją zmodernizować do standardu drogi osiedlowej.
Od niemal kilkunastu miesięcy prowadziłem z Orlenem rozmowy dotyczące formy rekompensaty dla naszej gminy w związku z utrudnieniami związanymi z budową Olefin III. Ze strony koncernu spotkałem się ze zrozumieniem i życzliwością. Jednak procedury prawne wymagały trochę czasu. Ostatecznie zbliżamy się do sfinalizowania sprawy i w ciągu miesiąca powinna zostać podpisana umowa darowizny o przekazaniu naszej gminie blisko 76 mln zł.
Ale to nie wszystkie dobre wiadomości. Jako gmina wspieraliśmy Starostwo Powiatowe w Płocku w negocjacjach z Orlenem. Zakończyły się one sukcesem i Starostwo Powiatowe otrzyma 66 mln zł na modernizację dróg powiatowych. Te pieniądze w całości zostaną przeznaczone na remonty dróg na terenie naszej gminy. Chodzi o drogę Srebrna-Draganie, drogę granice Płocka – Draganie- Proboszczewice, drogę Nowe Trzepowo-Bronowo Zalesie, fragment drogi Płock – Zągoty – Bonisław.
W ten sposób w drogi na terenie naszej gminy zostanie zainwestowane blisko 140 mln zł.
Wójt Gminy Stara Biała,
Sławomir Wawrzyński

pdfSchemat układu drogowego w części finansowanej przez Orlen718.44 KB

obwodnica model www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2024 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies