Herb Gminy Stara Biała
- Kategoria: Gmina Stara Biała
Uchwałą Nr 66/IX/07 z dnia 22 listopada 2007 roku Rada Gminy Stara Biała ustanowiła herb Gminy Stara Biała.
Podstawa historyczna
Herb Gminy Stara Biała stanowi tarcza typu hiszpańskiego jako najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju. Jest to tarcza jednopolowa tłem czerwonym, na którym umieszczone są na osi tarczy dwa znaki graficzne: korona (złota) i pod nią herb Lubicz (biały). Korona ma nawiązywać do trzech elementów miejscowej tradycji historycznej:
- okresu, gdy tutejsze włości stanowiły własność panującego (po inkorporacji Mazowsza w 1495 roku do Korony i powstania województwa płockiego),
- posiadania dóbr bialskich w latach 1545-1555 przez królową Bonę Sforzę, żonę Zygmunta III Starego,
- element trzeci - patronką parafii w Starej Białej jest Jadwiga Śląska (1174-1243), żona Henryka Brodatego, kanonizowana już w 1267 roku, czyli w zaledwie 24 lata po jej śmierci.
Herb Lubicz nazywany też w polskiej heraldyce Libicz, Luba, Lubow czy Łuba należy do najstarszych herbów szlacheckich w Polsce. Powszechnie przyjmuje się, że powstał w końcu XII wieku, około 1190 roku. Był bardzo rozpowszechniony wśród rodów polskich. Heraldycy doliczyli się blisko 900 nazwisk używających tego herbu. Do najsławniejszych Polaków pieczętujących się herbem Lubicz należał żyjący w XVII wieku hetman Stefan Żółkiewski. Na terenie gminy Stara Biała najbardziej zasłużonym rodem używającym tego herbu byli Piwniccy, związani z obecnym terenem gminy Stara Biała blisko 100 lat, od 1852 roku do 1945 roku. W 1852 roku Eugeniusz Piwnicki, właściciel majątku Sikórz, nabył dobra Srebrna drogą licytacji od Roberta Fuhrmanna, wysokiego urzędnika dworu carskiego. Dobra te przekazał swojemu synowi Stanisławowi. Piwniccy skoligaceni byli z innym zasłużonym rodem mazowieckim Zielińskimi, z których pochodził Gustaw Zieliński, poeta i kolekcjoner, którego zbiory bibliofilskie dały początek dzisiejszej bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Piwniccy wybudowali w Srebrnej pałac położony w obszernym założeniu parkowym, które projektować miał słynny Stefan Celichowski, Sam pałac był dziełem architekta Kornelego Gabrielskiego, w swoim czasie bardzo wziętego budowniczego. Piwniccy wraz z Zielińskimi położyli ogromne zasługi dla rozwoju tej części Mazowsza, zwłaszcza na polu kultury, sztuki i oświaty. Pałace w Srebrnej i Sikorzu były miejscem pobytu czołowych twórców polskich, w tym Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Hieronima Morstina i innych. Obecnie pałac w Srebrnej stanowi jeden z najlepiej utrzymanych na Mazowszu obiektów zabytkowych. Jego właścicielem jest PKN Orlen. Herb Lubicz posiada w błękitnym polu podkowę srebrną ocelami w dół. Na barku i w środku podkowy znajdują się srebrne krzyże kawalerskie. W klejnocie natomiast, który w tej wersji herbu nie będzie używany - trzy pióra strusie.
Opis graficzny
Tarcza hiszpańska wpisana jest w prostokąt o stosunku boków 5:6. Dolny brzeg tarczy opiera się na okręgu o średnicy równej szerokości tarczy. W odległości 1/12 wysokości tarczy i od górnej krawędzi umieszczona jest złota korona o wysokości 3/12, a w odległości 1/24 od niej znajduje się srebrny herb Lubicz o wysokości 6/12 wysokości tarczy. Herb Lubicz pozostaje w odległości 3/24 od dolnego brzegu tarczy. Szerokość korony to 11/20 szerokości tarczy, a szerokość herbu Lubicz to 8/20 szerokości tarczy. Korona oraz herb Lubicz są położone symetrycznie wokół osi pionowej tarczy. Tarcza obwiedziona jest czarną linią o grubości 1,5 proc. szerokości tarczy. Zamiennie kolor złoty stosować można w grafice jako żółty, (CMYK: 5 Magenta i 100 Yellow), natomiast srebrny jako biały. Kolorystyka tarczy CMYK: 100 Magenta, 100 Yellow. Właściciel herbu może na bazie posiadanego uzasadnienia i kolorystyki utworzyć ozdobną wersję herbu oraz równolegle opracować sztandar i flagę gminy.
Pliki do pobrania:
Herb Gminy Stara Biała (CDR)15.6 KB
Herb Gminy Stara Biała (RGB 24 bity)117.75 KB
Herb Gminy Stara Biała (CMYK 32 bity)228.93 KB