Aktualności

Solarne lampy w naszej gminie

W ostatnim czasie na terenie naszej gminy pojawiło się 14 lamp solarnych Wkrótce pojawi się osiem kolejnych. Koszt ich zamontowania to ponad 120 tys. zł.
Montaż lamp solarnych to alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia. Solary są prostsze w montażu, nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej i związanych z tym wszystkimi procedur. Dzięki temu mogą szybciej pojawić się przy drogach i ulicach.
Lampy solarne pojawiły się m.in. na ul. Malachitowej w Ludwikowie – 4 lampy, pięć w Miłodrożu – trzy na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 540, a dwie na skrzyżowaniu dróg gminnych. Na te dwie lokalizacje lamp gmina otrzymała po 10 tys. zł dofinansowania z budżetu samorządu województwa w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2020. Całość inwestycji zamknęła się kwotą blisko 50 tys. zł.
Nowatorskie oświetlenie solarne zostało już zamontowane na ul. Ułańskiej w Nowych Proboszczewicach – trzy lampy, a czwarta będzie montowana w najbliższym czasie. Lampy solarne oświetlają również skrzyżowanie dróg gminnych w Kowalewku. Wkrótce solary oświetlą skrzyżowanie drogi powiatowej i gminnej w Ogorzelicach, a także przy wiatach przystankowych w Kruszczewie oraz w Brwilnie przy ul. Różanej.
W ubiegłym roku gmina zamontowała osiem lamp solarnych. Do końca tego roku będzie ich w sumie na terenie gminy 30.
- Na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, jeśli chodzi o montaż lamp solarnych. To energooszczędna i ekologiczna forma oświetlenia dróg i będziemy podążać w tym kierunku. Zdaję sobie sprawę, że oświetlenie dróg i ulic to jedno z ważniejszych zagadnień, na które mieszkańcy zwracają uwagę. Gmina stara się sukcesywnie reagować na postulaty mieszkańców dotyczące oświetlenia dróg i ulic. Nie wszystko jednak możemy wykonać natychmiast – mówi wójt Sławomir Wawrzyński.
Dzisiaj na terenie gminy świeci ponad 1,4 tys. lamp. W tegorocznym budżecie tylko za energię elektryczną na oświetlenie dróg, ulic i placów jest przeznaczone 500 tys. zł.

lampy www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2021 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies