Co zaliczamy do „odpadów niebezpiecznych”?
Odpady niebezpieczne to bardzo szeroka grupa odpadów, krótko mówiąc są to odpady, które po przedostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i innych form życia.
Niewłaściwe składowanie odpadów niebezpiecznych może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska a przede wszystkim zdrowia człowieka. Wbrew pozorom odpady niebezpieczne możemy spotkać również w naszych domach. Trzeba szczególnie dbać o to, aby nie trafiły one do wspólnych kontenerów na śmieci, bo zawarte w nich substancje toksyczne mogą wówczas przeniknąć do wód i gleb, co może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na ekosystem.
Zaliczymy do nich m.in.: odpady medyczne, rozpuszczalniki, emulsje, tusze, barwniki, pigmenty, farby, lakiery, materiały smoliste, żywice, lateks, kleje, materiały wybuchowe, pozostałości laboratoryjne, chemikalia, wosk, popiół, żużel, szlamy z zakładów uzdatniania wody, sole hartownicze, pyły metaliczne czy odpady ściekowe.
W gospodarstwach domowych najczęściej występują odpady niebezpieczne w postaci: zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, zużytych akumulatorów i baterii, zużytych żarówek i świetlówek, przeterminowanych leków i termometrów, mydła, tłuszczy i olejów, środków chwastobójczych i przeciwmolowych, środków do czyszczenia toalet, środków do konserwacji drewna.
Jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych?
Odpady niebezpieczne powinny być gromadzone i wywożone w specjalnie w tym celu przygotowanych kontenerach na śmieci.
Pamiętajmy! Przeterminowane leki możemy oddać do apteki, a elektrośmieci – do sklepów z elektroniką.
Do PSZOK można dostarczyć następujące niebezpieczne odpady komunalne:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – np. sprzęt RTV i AGD (np. mikser, żelazko, grzejnik elektryczny, myszka komputerowa, grill elektryczny, suszarka, antena satelitarna, lodówka, pralka, telewizor, radio, komputer, telefon itp.), przedłużacz, zabawki posiadające elementy elektroniczne, kosiarki, kalkulator etc. Sprzęt RTV i AGD musi być kompletny;
- zużyte baterie i akumulatory – przez które należy rozumieć baterie i akumulatory powstałe w gospodarstwach domowych (np. baterie od pilotów, zabawek elektronicznych, zegarków itp.). Nie wrzucamy: akumulatorów samochodowych;
- przeterminowane leki – np. leki i opakowania po lekach (m.in. blistry, fiolki, opakowania po maściach, syropach), pozostałości po służących do użytku domowego środkach do dezynfekcji;
- chemikalia - opakowania po środkach do przetykania rur spustowych, wywabiania plam, opakowania po środkach odrdzewiających i przeciwkorozyjnych, pojemniki po środkach ochrony roślin wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, butelki i puszki po rozpuszczalnikach, opakowania po smarach, puszki i wiadra po farbach (w tym również z zawartością farby, a także zabrudzone folie malarskie), butelki po lakierach do paznokci, zabrudzone etc.
Odpady problemowe i niebezpieczne w opakowaniach nieszczelnych, nieoznaczonych, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji nie są przyjmowane w PSZOK.; - niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym – np. zużyte strzykawki, testy paskowe służące do określenia poziomu cukru we krwi, za pomocą glukometru, igły penów, ampułko - strzykawki, termometry rtęciowe;
- żarówki, świetlówki, lampy fluorescencyjne.
Warto mieć jednak na względzie troskę o środowisko i podejmować działania, zmierzające do ilościowej redukcji wytwarzanych odpadów niebezpiecznych. W tym celu starajmy się zawsze zużywać całość produktu, kupować baterie bez kadmu i rtęci lub wybierać zamiast nich akumulatory czy zrezygnować z kosmetyków zawierających freon.
Pracownik obsługujący PSZOK dokonuje weryfikacji właścicieli nieruchomości dostarczających odpady. Weryfikacja następuje poprzez wypełnienie formularza - oświadczenie o pochodzeniu odpadów (Załącznik nr 1 do Regulaminu). Brak weryfikacji miejsca wytworzenia dostarczonych odpadów komunalnych może stanowić podstawę do odmowy ich przyjęcia.
Właściciel nieruchomości dostarczający odpady jest zobowiązany na żądanie pracownika PSZOK otworzyć worek, w którym zgromadzone zostały odpady komunalne, w celu weryfikacji jego zawartości. Przyjęcie odpadów odbywa się po sprawdzeniu zgodności z wykazem odpadów dopuszczonych do zbierania w PSZOK.
Właściciel nieruchomości dostarczający odpady komunalne ma obowiązek ich rozładunku i umieszczenia w miejscach wskazanych przez pracownika PSZOK. Wyjątek stanowią odpady niebezpieczne, które są umieszczane przez pracownika PSZOK w przeznaczonym do tego miejscu. W przypadku odmowy przyjęcia odpadów, osoba dostarczająca odpady jest zobowiązana do ich natychmiastowego zabrania oraz zagospodarowania w sposób zgodny z przepisami prawa.