Aktualności
Dożynki gminne
- 29/08/2016
- Roland Bury
W niedzielę, 28 sierpnia, uroczyście świętowaliśmy w naszej gminie dożynki. Było mnóstwo atrakcji, ale przede wszystkim słowa podziękowania dla rolników za ich wysiłek.
Tradycyjnie święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej w kościele w Starej Białej. Dożynkowy wieniec i chleby przygotowało sołectwo Kamionki. Na nabożeństwie, pod przewodnictwem proboszcza ks. Jana Deptuły, nie zabrakło strażackich pocztów sztandarowych i gminnej orkiestry dętej. - Módl się i pracuj – ta reguła benedyktyńska powstała w V wieku. I nic nie straciła ze swojej aktualności. Czy może być inspirująca dzisiaj? Na pewno tak. Jest w niej podkreślona wartość ludzkiej pracy. Czas żniw to bardzo intensywny wysiłek, aby zebrać plony ziemi. Ale to jest reguła równowagi, między pracą fizyczną a wysiłkiem umysłowym, modlitwą. W dzisiejszych czasach istnieje pokusa, aby pracować ponad miarę – mówi w homilii ks. Tomasz Białobrzeski.
Po nabożeństwie, na zakończenie, którego dzielono się chlebem, dożynkowe uroczystości przeniosły się na tereny rekreacyjne w pobliżu Urzędu Gminy w Białej. - Witam serdecznie wszystkich, a przede wszystkim naszych rolników, których święto jest okazją do dzisiejszego spotkania. Tradycyjnie pod koniec sierpnia dziękujemy rolnikom, że po raz kolejny udało się zebrać plony. Z wielkim szacunkiem pochylamy się nad ciężką pracą rolnika. A niestety ten rok nie był dla nich najlepszy. Serdecznie dziękujemy rolnikom za podjęty trud i życzymy, aby następne zbiory były lepsze – mówił wójt Sławomir Wawrzyński.
Z kolei przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Żółtowski, mówił o tym, że dożynki to czas świętowania i dziękowania Bogu za zebrane plony – To dzięki rolnikom dzisiejszy bochen chleba symbolizuje to co najlepsze w tradycji polskiej wsi – mówił. Zaapelował także, aby wszyscy uczyli swoje dzieci i wnuki szacunku do chleba.
Wśród dożynkowych gości byli m.in. poseł Elżbieta Gapińska i przewodniczący Rady Powiatu, Lech Dąbrowski. W swoich wystąpieniach podkreślali ogromną rolę pracy na wsi i dziękowali rolnikom za ich trud. Oficjalna część dożynek była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla powiatu płockiego”. Otrzymali je Marianna Stawicka, Mariusz Downarowicz, Jacek Portalski i Marek Moderacki. Część oficjalną zakończyło wspólne dzielenie się chlebem.
A po części oficjalnej na scenie pojawiła się Gminna Orkiestra Dęta, czyli najlepsza od trzech lat orkiestra w powiecie płockim. Oblegane było stoisko Związku Gmin Regionu Płockiego, w którym można było zdobyć sadzonki za zużyte baterie lub plastikowe nakrętki oraz wygrać rower lub tablet za segregowanie odpadów.
Był program dla dzieci, który poprowadził Sztuk Mistrz Kluska. Pod sceną pojawiły się także zabytkowe motocykle. Spore zainteresowanie wzbudził Comedy Magic Show, czyli pokaz iluzji w wykonaniu Magika Marcusa. Magik Markus to jeden z najlepszych iluzjonistów w Polsce, laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach iluzji. Wieczorem na scenie pojawiła muzyczna gwiazda, czyli Ewelina Lisowska. Po jej koncercie ruszyła zabawa z zespołem Medium.
Ale to nie jedyne atrakcje na gminnych dożynkach. W Białej pojawiło się mobilne planetarium. Podczas blisko 40-minutowego pokazu można było popatrzeć w niebo i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o kosmosie.