Aktualności

Oficjalne otwarcie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie

To był wyjątkowy dzień dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie. W sobotę, 24 listopada, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski poświęcił zmodernizowany budynek. Było też tradycyjne przecięcie wstęgi.

Chociaż w zmodernizowanym budynku, a właściwie na nowo wybudowanym, uczniowie i przedszkolaki są już od ponad roku, to właśnie teraz odbyły się oficjalne uroczystości związane z jego otwarciem. Wszystko zaczęło się od mszy świętej w kościele w Sikorzu, której przewodniczył Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski. Księdza Biskupa kwiatami przywitali wójt gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie Katarzyna Warczachowska. Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski zrewanżował się obrazem, a dzieciom, które wręczyły mu po białej róży rozdał kalendarze z Janem Pawłem II. - Wszyscy czekaliśmy na ten wyjątkowy dzień. Każdy z nas ma takie trzy domy. Pierwszy to dom rodzinny, drugi to właśnie szkoła, a trzeci to kościół - mówił Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski, który podczas kazania zaprosił do siebie dzieci i wspólnie z nimi m.in. zaśpiewał pieśń "Jezus jest tu".

Po mszy świętej, podczas której zagrała Gminna Orkiestra Dęta, a uczestniczyły w niej poczty sztandarowe OSP Wyszyna, szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej, szkoły podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Sikorzu, uroczystości przeniosły się do Wyszyny. Najpierw było przecięcie wstęgi, którego dokonali Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski, wójt Sławomir Wawrzyński, przewodniczący Rady Gminy Jan Wrześniewski, dyrektor Katarzyna Warczachowska, przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Mierzwa i przedszkolak Lidia Wenda, której trzeba było nieco pomóc w dokonaniu ostatniego cięcia. Później Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski poświęcił budynek i krzyże, które zawisły w lekcyjnych klasach.

W ten wyjątkowy dzień do Wyszyny przybyło wielu znamienitych gości. Byli m.in. proboszcz parafii w Sikorzu ksiądz kanonik Zygmunt Ignatowski, proboszcz parafii w Brwilnie ksiądz kanonik Henryk Lipka, ksiądz Mariusz Oryl dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Sikorzu proboszcz parafii w Starej Białej ksiądz Jan Deptuła, radni powiatowi Marek Moderacki, absolwent szkoły w Wyszynie i Marcin Piotrowski, krewny założycielki szkoły, prezes ZUOK Kobierniki Stefan Kotlewski, radni gminy Stara Biała, dyrektorzy szkół z terenu gmin Stara Biała i Brudzeń Duży. - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak pięknej uroczystości. Chociaż muszę przyznać, że nie wszystko było takie proste. Toczyła się dyskusja co do przyszłości szkoły w Wyszynie. Były pomysły, żeby ją zlikwidować. Na szczęście przeważyła inna opcja - mówił wójt Sławomir Wawrzyński.

Wspominał, że już na etapie projektowania zakres remontu znacznie się zmienił. Że modernizacja przeciągnęła się i dzieci z Wyszyny oraz okolic musiały przez kilka tygodni uczyć się w szkole w Starej Białej, ale warto było znieść te niedogodności. - Dzisiaj jesteśmy w pięknej i nowoczesnej szkole. Ale chciałbym zaznaczyć, że nic nie jest dane raz na zawsze. Apeluje do rodziców, którzy niedawno zamieszkali w tych okolicach, aby posyłali swoje dzieci do szkoły w Wyszynie, a nie wozili je do Płocka. Zapewniam, że nasze szkoły, także ta w Wyszynie, są na takim samym poziomie, jak nie lepszym, jak szkoły płockie. Uczniowie z Wyszyny od lat uzyskują bardzo dobre wyniki na egzaminie szóstoklasistów - mówił wójt.

Dziękował radnym poprzedniej i obecnej kadencji, którzy zdecydowali o remoncie szkoły. A także Bogumile Żółtowskiej, która była dyrektorem szkoły w trakcie gdy trwał remont.

Przewodniczący Rady Gminy Jan Wrześniewski przyznał, że kilka lat temu padło pytanie co dalej ze szkołą w Wyszynie. - Gdy przyjechaliśmy tutaj na tzw. wizję lokalną, zastaliśmy przeciekający dach, nieszczelne okna, lejącą się do piwnicy wodę, zimno w salach lekcyjnych. I garstkę dzieci, które można było przenieść do szkoły w Maszewie Dużym. Jednak zwyciężyła opcja, że nie można burzyć tego, co lokalna społeczność z takim trudem zbudowała. Dzisiaj mówimy o pięknym i nowoczesnym budynku szkoły. Nie zapominajmy też o jej otoczeniu. Kiedyś były tu stajenki z zapadniętymi dachami. Dzisiaj nowoczesne boisko i place zabaw - mówił Jan Wrześniewski.

Marek Moderacki ze wzruszeniem wspominał lata spędzone w szkole. - 45 lat temu postawiłem tu pierwsze kroki. Byłem stremowany, niepewny. Ale pracujący tu nauczyciele szybko sprawili, że poczułem się jak w domu. Dzisiaj to dla mnie szczególny dzień, bo widzę moją szkołę wyremontowaną i nowoczesną - mówił Marek Moderacki. Marcin Piotrowski, krewny Zofii Piotrowskiej, założycielki i pierwszej kierowniczki szkoły, gratulował wójtowi i radnym tak okazałego obiektu. - W mojej rodzinie mówiło się, że ciocia Zosia nigdy nie wyszła za mąż, bo całe życie poświęciła tej szkole - stwierdził.

Marek Moderacki i Stanisław Wiśniewski wręczyli kwiaty obecnym na uroczystości emerytowanym nauczycielom. A później artystycznymi zdolnościami popisywali się uczniowie i przedszkolaki. Rock'n'roll w wykonaniu tych ostatnich wzbudził prawdziwe owacje. Końcowym akcentem uroczystości było podpisanie aktu oficjalnego otwarcia szkoły i jej poświecenia, który zawisł na szkolnym korytarzu.

Uroczystości towarzyszyła wystawa "Z kart historii szkoły", na której można było obejrzeć stare zdjęcia i szkolne kroniki. Ale był też powiew współczesności, bo rozdawano pierwszy numer szkolnej gazetki "Szkolniak", tworzonej przez uczniów z kółka dziennikarskiego, którymi opiekuje się Bogumiła Żółtowska.

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2022 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies