Aktualności

Plon nieśliśmy, plon

Tłumy przewinęły się przez „szkółki” w Białej, gdzie odbyły się w niedziele, 29 sierpnia, Gminne Dożynki. W programie dożynek było mnóstwo atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Święto plonów w naszej gminie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele w Starej Białej. O muzyczną oprawę mszy postarała się Gminna Orkiestra Dęta. Były też poczty sztandarowe z OSP w Starej Białej, Dziarnowie i Kamionkach. – Dzisiaj to wy, rolnicy jesteście naszymi bohaterami. Wy dobrze wiecie, że nie wystarczy wiedza, nawozy, maszyny. Wiecie, że potrzebne jest coś więcej. Nikt tak jak rolnicy nie jest tak blisko z Bogiem, który jest stwórcą – mówił w homilii proboszcz ks. Zbigniew Kaniecki. Poświęcił także dożynkowe kosze przygotowane przez mieszkańców Białej i dożynkowy chleb, który do ołtarza przynieśli starostowie dożynek Ilona Kamińska i Mariusz Gawarkiewicz.
Na zakończenie nabożeństwa rolnikom za ich ciężką pracę dziękował wójt Sławomir Wawrzyński.
Po mszy uroczystości przeniosły się na teren „szkółek” w Białej. Zanim rozpoczęła się oficjalna część dożynek minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego starosty płockiego, Mariusza Bieńka. Podczas oficjalnej części wójt Sławomir Wawrzyński oraz przewodnicząca Rady Gminy Stara Biała, Małgorzata Lewandowska powitali gości. Byli wśród nich m.in. przewodniczący Rady Powiatu w Płocku, Lech Dąbrowski czy szef powiatowych struktur OSP, Hilary Januszczyk, powiatowi i gminni radni. Specjalne listy przesłali poseł Anna Ewa Cicholska i marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Nowością na dożynkach było poświęcone zboże, które można było zabrać ze sobą do domu. Kilka pokaźnych worków ziarna szybko znalazło swoich amatorów. Tradycyjnie natomiast było dzielenie się chlebem.
W części nieoficjalnej było sporo atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych. Sporym zainteresowaniem cieszył się pokaz strongmanów i organizowane przez nich konkursy, a także miasteczko „Świadomy kierowca”, w którym można było doświadczyć np. efektu dachowania. Tradycyjną popularnością cieszyły się również stoiska kół gospodyń wiejskich z naszej gminy.
Więcej zdjęć tutaj

dozynki 29-08-21 www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2024 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies