Aktualności

Uroczystości 100-lecia OSP Stara Biała

W sobotę, 17 lipca, druhny i druhowie z OSP Stara Biała świętowali 100-lecie istnienia jednostki. Było bardzo dostojnie i uroczyście, nie zabrakło także znamienitych gości. Jednym z głównych punktów świętowania było oficjalne przekazanie jednostce średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Starej Białej. Przewodniczył jej diecezjalny duszpasterz strażaków ks. Andrzej Zakrzewski. – Gromadzimy się dziś w świątyni, aby podziękować Panu Bogu i ludziom za 100 lat działalności OSP Stara Biała. Na strażackich sztandarach jest hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Nie jest to martwe hasło, tylko motto każdego strażaka – mówił w homilii ks. Andrzej Zakrzewski.
Po nabożeństwie goście, strażacy, poczty sztandarowe, nie tylko z naszej gminy, przy dziękach Gminnej Orkiestry Dętej przemaszerowali do remizy OSP Stara Biała. Tam rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Rozpoczeło je wciągniecie flagi narodowej na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Potem wójt Sławomir Wawrzyński przywitał gości. Wśród nich byli m.in. senator Marek Martynowski, Mazowiecki Komendant PSP, Jarosław Nowosielski, przedstawiciel Komendanta Głównego PSP, Jacek Sokołowski, Komendant Miejski PSP w Płocku, Grzegorz Padzik, prezes Zarządu Powiatowego OSP, Hilary Januszczyk, przewodniczący Rady Powiatu w Płocku, Lech Dąbrowski, prezes Oddziału Gminnego OSP, Stanisław Wiśniewski, przewodnicząca Rady Gminy Stara Biała, Małgorzata Lewandowska oraz radni.
Prezes OSP Stara Biała, Marek Żakowski przybliżył historię jednostki. Uczestnicy uroczystości mogli się m.in. dowiedzieć, że pierwsze próby powołania do życia straży były już w 1905 r., po wielkim pożarze, który niemal doszczętnie strawił dzisiejszą Starą Biała. Wtedy jednak na powstanie straży nie zgodził się rosyjski zaborca. Straż powstała w kwietniu 1921 r. Równie ważną datą dla OSP Stara Biała jest rok 2000. Wtedy jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jest jedyną jednostką OSP w naszej gminy, która jest w tym systemie.
100-lecie OSP Stara Biała było okazją do wręczenie strażackich medali i odznak. Jednostka została uhonorowana złotym znakiem związku OSP RP. Także złoty znak otrzymał Jan Kołodziejski. Srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” został odznaczony Wojciech Żółtowski, a brązowymi Zbigniew Chęciński, Paweł Załęski, Piotr Gołębiewski. Odznaki „Strażak wzorowy” otrzymali Przemysław Małkowski, Marcin Miaśkiewicz, Marcin Kiełczewski, Piotr Wyrzykowski, Hubert Komar i Piotr Jarzyński.
Po odznaczeniach przyszła kolej na oficjalne przekazanie jednostce OSP Stara Biała średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Auto co prawda już od dłuższego czasu służy strażakom, ale pandemia sprawiła, że dopiero teraz mogło zostać oficjalne przekazane. Zakup auta był możliwy dzięki wsparciu wielu instytucji. Ponad 295 tys. zł na zakup samochodu pochodziło z budżetu Gminy Stara Biała, 270 tys. z Komendy Głównej PSP, 208 tys. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 100 tys. z Urzędu Marszałkowskiego, 77 tys. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Końcowym akordem oficjalnej części świętowania 100-lecia były życzenia i prezenty dla OSP Stara Biała. Były listy gratulacyjne m.in. od wiceministra MSWiA, Macieja Wąsika, marszałka Mazowsza, Adama Struzika, starosty płockiego, Mariusza Bieńka. A potem w nieco luźniejszej atmosferze wszyscy spotkali się na strażackim obiedzie.
Więcej zdjęć tutaj

osp biala 100 lat www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2021 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies