Aktualności

Wotum zaufania i absolutorium dla wójta

Wszyscy radni byli za udzieleniem wójtowi wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok. To były jedne z najważniejszych punktów XV sesji Rady Gminy Stara Biała. Ale radni zdecydowali też o wykreśleniu z porządku obrad punktów dotyczących zmian w budżecie gminy.
Sesja, która odbyła się w czwartek, 27 sierpnia, rozpoczęła się od minuty ciszy. Tym symbolicznym gestem wszyscy uczestnicy sesji uczcili pierwszą rocznicę śmierci Aleksandry Cylińskiej, długoletniej sekretarz Gminy Stara Biała.
Potem radni przystąpili do pracy. Na samym początku postanowili zmienić porządek obrad. Przewodniczący Komisji Budżetowej, Hubert Murawski wystąpił z wnioskiem o wykreślenie z porządku obrad punktów dotyczących zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie gminy na ten rok. – Ten wniosek jest spowodowany tym, że radni nie mają zbyt wiele czasu, aby zapoznać się z tak ważnymi zagadnieniami, jak zmiany w budżecie. Rozmawiamy o tym od wielu miesięcy. Nie zgadzam się z takim trybem pracy, jak obecnie. Chodzi o to, żeby radni byli wcześniej informowani o tego typu przedsięwzięciach – mówił Hubert Murawski.
Wójt Sławomir Wawrzyński stwierdził, że jest zaskoczony tym wnioskiem. – Podczas posiedzenia komisji budżetowej dokładnie przedstawiliśmy ideę zmian w budżecie. To są ponadplanowe dochody, które muszą być wprowadzone do budżetu, żeby wszystko było zgodne z prawem. Odrzucając uchwały o zmianach w budżecie zablokujecie państwo wiele przedsięwzięć – mówił wójt.
Sławomir Wawrzyński wyliczał, że wyrzucenie uchwał spowoduje perturbacje z podpisaniem umów związanych z Mazowieckim Instrumentem Aktywizacji Sołectw, podpisaniem umowy na powstanie kotłowni gazowej w SP w Starych Proboszczewicach czy przekazaniem dofinansowania ze strony gminy dla OSP Brwilno na zakup samochodu. O nieusuwanie uchwał dotyczących zmian budżetowych apelował radny Mariusz Downarowicz, który stwierdził, że ich wykreślenie z porządku obrad może spowodować paraliż działania gminy.
Wniosek Huberta Murawskiego poparła przewodnicząca Rady Gminy, Małgorzata Lewandowska. – O trybie prac komisji rozmawialiśmy rok temu i była uznana procedura, aby radni dostawali wcześniej tego typu uchwały. Tryb jest ustalony, ale nie jest przestrzegany. Nie mogę być zaskakiwana zmianami w budżecie, a tak jest. Potrzebuję czasu, aby zapoznać się z tak ważnymi sprawami dla gminy. Chciałabym, abyśmy byli traktowani poważnie – stwierdziła przewodnicząca Małgorzata Lewandowska.
Ostatecznie radni przychylili się do wniosku radnego Huberta Murawskiego. Za jego przyjęciem głosowało ośmiu radnych, przeciw sześciu, a jeden wstrzymał się od głosu.
Podczas dalszej części obrad, w swoim sprawozdaniu o pracach między sesjami, wójt poinformował radnych m.in., że od 1 września wrócić rozkład jazdy autobusów obowiązujący od 1 lutego, czyli ten sprzed pandemii koronawirusa. I, że od 1 września uczniowie wracają do naszych szkół.
W tym punkcie wywiązała się dyskusja między wójtem a przewodniczącą, dotycząca projektowania i budowy ul. Łącznej w Maszewie nad Wisłą. Ostatecznie przewodnicząca poprosiła szefa Komisji Rewizyjnej o sprawdzenie procedur przetargowych związanych z projektowaniem ul. Łącznej oraz oświetlenia przy oczyszczalni ścieków w Maszewie nad Wisłą.
W kolejnych punktach sesji radni byli już zgodni. Jednogłośnie udzielili wójtowi wotum zaufania, po przedstawieniu przez wójta „Raportu o stanie Gminy Stara Biała za 2019 r.” i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.
Wszyscy radni byli też za uchwałą w sprawie powierzenia Gminie Brudzeń Duży części zadań Gminy Stara Biała z zakresu organizacji publicznego transportu zbiorowego. – Gmina Brudzeń Duży chce zrezygnować z płockiej komunikacji miejskiej i stara się o dopłatę do komunikacji publicznej z budżetu państwa. Ewentualny nowy przewoźnik w Brudzeniu Dużym musi wjechać na teren naszej gminy i korzystać z naszych przystanków. Dlatego konieczna jest taka uchwała i zawarcie porozumienia międzygminnego. Dla nas taka uchwała nie powoduje dodatkowych kosztów. Nie oznacza też rezygnacji z żadnej z linii komunikacji miejskiej. Za to będziemy bacznie przyglądać się inicjatywie Brudzenia Dużego – wyjaśniał wójt Sławomir Wawrzyński.
W myśl uchwały radni wyrazili zgodę na powierzenie Gminie Brudzeń Duży zadania w zakresie organizacji lokalnego publicznego transportu zbiorowego na obszarze Gminy Stara Biała na liniach komunikacyjnych: Maszewo nad Wisłą – Remiza Siecień / Remiza Siecień – Maszewo nad Wisłą; Maszewo Duże, Lipowa – Brudzeń Duży / Brudzeń Duży – Maszewo Duże, Lipowa; Maszewo nad Wisłą – Sobowo / Sobowo - Maszewo nad Wisłą. Kiedy na tych trasach pojawią się nowi przewoźnicy zależy od działań gminy Brudzeń Duży.

sesja 15 www

Polecamy

  • Portal odpadowy ZGRP
  • Internetowa Telewizja Regionalna
  • Powiat Płocki
  • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
  • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
  • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
  • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
  • Związek Gmin Regionu Płockiego
  • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
  • Monitor Polski
  • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
  • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
  • Główny Urząd Statystyczny
  • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Powiatowa Sieć Dialogu
  • e-Deklaracje
© 2024 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies