Aktualności

Pary na medal w naszej gminie

Jubileusz 50-lecia związku małżeńskiego to zawsze uroczystość podniosła, skłaniająca do refleksji i bardzo radosna. Tak było również w środę, 23 października, w Urzędzie Gminy Stara Biała, gdzie „Złote gody” świętowało 12 par z terenu naszej gminy.
Prezydent RP 15 parom z terenu naszej gminy, które w 2018 r. obchodziły „Złote gody”, przyznał „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Na uroczystości w Urzędzie Gminy odznaczenia odebrało 12 par. Jak wyjaśniła kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Barbara Kalinowska, pozostałe pary ze względów zdrowotnych nie mogły wziąć udziału w uroczystości i medale zostaną im wręczone w późniejszym terminie.
„Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” zostali odznaczeni państwo Maria i Stanisław Abramczyk, Barbara i Mieczysław Bukowscy, Anna i Jerzy Duchewicz, Wanda i Franciszek Flak, Janina i Józef Gulakowscy, Grażyna i Andrzej Jabłońscy, Łucja i Eugeniusz Jeziórscy, Zofia i Henryk Kaczorowscy, Marianna i Kazimierz Matlęga, Elżbieta i Stanisław Pesta, Aniela i Roman Piotrowscy, Hanna i Jan Sobieraj, Wanda i Bolesław Strześniewscy, Benigna i Włodzimierz Szykulscy, Irena i Mirosław Sobolewscy.
Jubileusz „Złotych godów” miał uroczystą oprawę. Na jubilatów czekał specjalny tort, była lampka szampana, ciasta, kawa i herbata. Oczywiście nie zabrakło kwiatów i prezentów, czyli kompletu ręczników dla każdej z par. Wśród oficjalnych gości byli przewodnicząca Rady Gminy, Małgorzata Lewandowska oraz wójt Sławomir Wawrzyński.
- Złote gody to okazja do spotkania z niezwykłymi mieszkańcami naszej gminy. Nikt nie zna recepty na udane i trwałe małżeństwo, ale nikt też lepiej od państwa nie wie, jak wiele miłości, odpowiedzialności, cierpliwości i zrozumienia potrzeba na zgodne i trwałe pożycie. Za wami ponad pół wieku wspólnego życia i ten fakt sam w sobie jest świadectwem, że rodzina stanowi największą wartością w życiu człowieka – mówiła witając jubilatów i gości, kierownik USC, Barbara Kalinowska.
Życzyła jubilatom dobrego zdrowia na dalsze lata wspólnego życia, pogody ducha, pomyślności i szczęścia rodzinnego, życzliwości ze strony najbliższych, wytrwałości w zmaganiu się z codziennością oraz doczekania kolejnych jubileuszy.
- To piękny jubileusz. Te 50 lat, które państwo wspólnie przeżyli to szmat czasu. To czas aby podziękować losowi, Bogu, opatrzności za tak piękny jubileusz. Przez te lata wiele razem przeżyliście i były to różne chwile, ale pamiętajmy o tych dobrych. Życzę państwu dużo zdrowia, szacunku wśród najbliższych – mówiła przewodnicząca Rady Gminy, Małgorzata Lewandowska, składając życzenia także w imieniu całej Rady Gminy.
Wójt Sławomir Wawrzyński zaznaczył, że takie jubileusze są bardzo podniosłymi chwilami, ale też bardzo radosnymi. – To dla nasz zaszczyt, że możemy uhonorować tak dostojnych jubilatów. Tylko raz w życiu można otrzymać medal za długoletnie pożycie małżeńskie, a to oznacza, że dla władz państwowych wasze osiągnięcie jest ważne. W tych dziwnych czasach jesteście państwo dla nas wzorem tego, że można dochować przysięgi i być ze sobą, chociaż zdarzają się paskudne noce, ale są też słoneczne dni – mówił wójt Sławomir Wawrzyński.
Po oficjalnych wystąpieniach przyszła kolej na uhonorowanie medalami. W imieniu prezydenta RP wręczył je jubilatom wójt Sławomir Wawrzyński. Każda z par otrzymała też prezent i kwiaty oraz gratulacje od przewodniczącej Rady Gminy, Małgorzaty Lewandowskiej, kierownik USC Barbary Kalinowskiej, zastępcy kierownika USC, Adriana Portalskiego.
Później był symboliczny toast i już w luźnej atmosferze długie rozmowy przeplatane wspomnieniami.
Jedną z odznaczonych par byli państwo Maria i Stanisław Abramczyk z Białej. – W głowie mi się nie mieści, że to już minęło pół wieku. Przez te 50 lat były różne chwile, ale się nie pozabijaliśmy. Myślę, że teraz mamy chyba najlepszy okres życia, najbardziej bezpieczny – mówiła pani Maria. Jak opowiadała urodziła się w Białej w „glinianej chałupie”. Po skończeniu Małachowianki i studium nauczycielskiego rozpoczęła pracę w miejscowości pod Wyszkowem. To tam poznała przyszłego męża, który właśnie skończył służbę wojskową w marynarce wojennej. – Było to na schodach do klubokawiarni. My z koleżanką schodziliśmy, a mój przyszły mąż z kuzynem właśnie wchodzili. Spojrzeliśmy na siebie, potem się umówiliśmy, a pod koniec marca 1968 r. wzięliśmy ślub – wspomina pani Maria. W 1976 r. państwo Abramczyk sprowadzili się do Białej. Pani Maria jest dobrze znana lokalnej społeczności, bo przez ponad 11 lat była przewodnicząca gminnego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Fotorelacja z uroczystości tutaj

zlote gody www

Polecamy

 • Portal odpadowy ZGRP
 • Internetowa Telewizja Regionalna
 • Powiat Płocki
 • Witryna Obywatelska Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • NSR - Narodowe Siły Rezerwowe
 • ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Pomoc w zarządzaniu mikro firmą - Mikroporady.pl
 • KRUS: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Związek Gmin Regionu Płockiego
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski
 • Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego
 • Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Płockiej
 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa
 • Główny Urząd Statystyczny
 • Mapa Aktywności Organizacji Pozarządowych Związku Gmin Regionu Płockiego
 • Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Powiatowa Sieć Dialogu
 • e-Deklaracje
© 2020 Gmina Stara Biała - Urząd Gminy | Realizacja: StudioAlfa.pl - Projektowanie stron Joomla CMS.
Polityka plików cookies